איך לשאול את השאלה הנכונה

בחירת השאלה הנכונה לפריסה בקלפים

 

המטרה המרכזית של ייעוץ בקלפים היא לתת לשואל נקודת ראייה אובייקטיבית וכלים שישמשו אותו לקדם נושאים בחייו. השואל מגיע אל הקלפים מתוך בעיה, קושי, מצוקה או צורך לקבל תשובות על נושאים בהם חסר לו מידע. לפני הפריסה בקלפים יש לברר מהי הבעיה או הסיבה שבגללה הגיע השואל, על מנת לכוון אותו באמצעות הקלפים לתשובה הטובה ביותר עבורו. כמו כן, יש לברר איזה מידע כבר מצוי ברשותו ויכול לעזור לנו כבסיס לפריסה, שכן אין טעם לבזבז את השאלה הראשונה על תשובה שכבר מצויה ברשותו.

עלינו לדעת לשאול את השאלה שהקלפים יכולים לענות עליה ולהתאים לשאלה את הפריסה הנכונה. חשוב לשאול את השאלה הנכונה, מכיוון שהתשובה הראשונה שמתקבלת היא הנכונה ביותר, ומכילה את כל המידע לו השואל זקוק בנקודת זמן בה הגיע להתייעץ עם הקלפים. כל פריסה נוספת תראה פן נוסף של המצב, תרחיב בכיוון זה או אחר, אך לא תחליף במשמעותה את התשובה הראשונה שהתקבלה.

 

מהי שאלה נכונה?

שאלה נכונה אם כך, היא שאלה שהתשובה עליה תכיל את כל המידע לו זקוק השואל, בכדי לקבל החלטה כיצד לנהוג בנושא. שאלה טובה היא שאלה שהקלפים יכולים לענות עליה, לכן מומלץ שהשאלה תכיל גם את המטרה שאליה רוצה השואל להגיע בטווח הזמנים שהציב בפני הקלפים, למשל: "על מנת להצליח בלימודים/בעבודה/בזוגיות". ככל שהשאלה תהיה יותר ספציפית, כך גם התשובה שתתקבל תהיה יותר ספציפית וממוקדת בנושא שנשאל ובמטרה אליה רוצה להגיע השואל.

שואלים רבים אינם מודעים לאחריות שלהם על עתידם ומניחים שהעתיד נקבע מראש עבורם, ולכן גם אינם מודעים ליכולת שלהם לשנות את העתיד. גישה זו היא הגורם להתמקדות בשאלות של הגדת העתיד במקום להתמקד בדרכים לשיפור העתיד. העתיד אינו קבוע מראש ותלוי בכל פעולה שאנו עושים בהווה. לכל בחירה שאנו עושים (למשל הבחירה לחצות את הכביש במקום כזה או אחר), יכולה להיות חשיבות מכרעת על המשך חיינו. הקלפים יכולים לתפוס ברגע נתון אחד, רק את אחת האפשרויות שאליה שואף העתיד שלנו. רק עתיד אחד מכל אינסוף העתידים האפשריים שלנו, מתגלה בעת הפריסה בקלפים.

בניגוד לשאלות על העתיד, יש בידינו מגוון אפשרויות לשפר את חיינו באמצעות שאלות על ההווה. בכל רגע נתון יש לנו את היכולת להשפיע על עתידנו ולשפר אותו באמצעות דברים שאנחנו יכולים לעשות עכשיו. שאלות המכוונות לפעולה בהווה הן השאלות הטובות ביותר מכיוון שהן מכוונות את השואל לכיוון המעשי ביותר והמיטיב עבורו אם יבחר לפעול על פי עצות הקלפים.

דוגמאות לשאלות נכונות:

• איזה תחום יותר מתאים לי ללמוד- ספרות או גיאוגרפיה?

• כיצד עלי להתנהל מול גיסתי על מנת לשפר את הקשר בינינו?

• כיצד עלי לפעול על מנת לשפר את הזוגיות שלי?

• כיצד עלי לפעול על מנת להתקדם בעבודה?

• האם כדאי לקחת הלוואה לצורך פתיחת עסק?

 

מהי שאלה לא נכונה?

שאלה לא נכונה היא שאלה שמסיטה את השואל מהמטרה המרכזית, שהיא לתת לשואל נקודת ראייה אובייקטיבית וכלים שישמשו אותו לקדם נושאים בחייו.

דוגמאות לשאלות לא נכונות:

• שואלים רבים באים עם שאלה אחת כאשר הם בעצם מעוניינים לדעת את התשובה על שאלה אחרת. לדוגמה: "האם יפטרו אותי?" במקום לשאול: "האם כדאי לי לחפש עבודה אחרת?".

• שואלים רבים באים עם דעות קדומות על עצמם או על הסובבים אותם ומביאים אותן כבסיס לפריסה. לדוגמה: " X שונאת אותי, נכון שהיא עשתה עלי עין רעה?".

• שאלות שתוצאתן אינה תלויה במעשי השואל אלא בנסיבות חיצוניות הינן בגדר הגדת עתידות, שכן מטרתן לנבא האם יקרה או לא יקרה מאורע מסויים בעתיד. לדוגמה: "האם אצליח במשפט?". מכיוון שהעתיד משתנה מרגע לרגע בהתאם למעשינו בהווה, שהסיכוי לקבל תשובה נכונה במקרה כזה הינו 50%. בשביל זה לא צריך את הקלפים, אפשר להטיל מטבע.

• שואלים רבים מעוניינים להתמקד במחשבות או מעשים של אנשים אחרים ואינם מודעים לכך שגם אם נדע פרט מסויים על אדם אחר באמצעות הקלפים, לא אומר שנצליח לנחש כיצד הוא יפעל כתוצאה מכך או כיצד זה ישפיע על השואל. לדוגמה: "מה הוא מרגיש כלפי?".

• שאלות הנוגעות לחיים ולמוות תמיד מרתיעות אותי כפורסת בקלפים. לא הייתי רוצה להיות במקומו של מלאך המוות ולכן באופן אישי אני נמנעת משאלות מן הסוג הזה, במיוחד בתחום הבריאות. לדוגמה: "האם ההריון יסתיים בהצלחה?".

 

קישור ישיר למאמר: http://reshef-keshef.co.il/איך-לשאול-את-השאלה-הנכונה

 

אין תגובות

No comments yet

*שם

*דוא"ל (לא יפורסם)

אתר