הבית בקלפים

הבית בקלפים

 
 

קלפים רבים מדברים על מושג הבית, מקום התחום בין ארבעה קירות, הימצאותה של קרקע יציבה מתחת לרגליים ותחושת בטחון שקיימת עבור השואל בבית הנוכחי או בבית בו הוא שוקל להתגורר.

בבואנו להתייחס לקלפים בפריסה על שאלות הקשורות לבית, יש לקחת בחשבון את כל המרכיבים ושילובם בפריסה: השואל, הרקע, השאלה שנשאלה, הפריסה שנבחרה, וכן היחסים בין הקלפים שהופיעו בפריסה.

עם זאת, ישנן נקודות מפתח שניתן להתייחס אליהן בפריסות הקשורות לנושא הבית, ולהעזר בהן בעת פירוש הפריסה. הבית מופיע בצורות שונות בקלפים רבים.

בפריסות על נושא הבית יש לחפש היכן מופיע הבית בקלפים, לעיתים הוא נושא הקלף, ולעיתים הוא מסתתר ברקע הקלף.

 

קלפים שתומכים במושג בית בעת הפריסה:

קלפים מיסוד המטבעות, המצביעים על המשאבים שעומדים לרשות השואל וכן על החיבור לקרקע, הן מבחינה פיזית והן מבחינה רעיונית:
אס המטבעות, שלוש מטבעות, ארבע מטבעות, שש מטבעות, שמונה מטבעות, תשע מטבעות, עשר מטבעות.

קלפים מיסוד המטות, המצביעים על המוטיבציה של השואל, ועל היכולת שלו להניע תהליכים הקשורים לבית:
אס המטות, שלושה מטות, ארבעה מטות, שישה מטות, שמונה מטות.

קלפים מיסוד הגביעים, המצביעים על יכולתו של השואל להכיל רגשית את נושא הבית והמעבר אליו, בפרט כאשר מדובר על יותר מאדם אחד, ועל היחסים בין האנשים המתגוררים בבית:
אס הגביעים, שני גביעים, שישה גביעים, תשעה גביעים, עשרה גביעים.

וקלפים מיסוד החרבות, המצביעים על שיקולי הגיון מבוססי מציאות בה חי השואל:
אס החרבות, שש חרבות.

 

מספרי הקלפים שתומכים בפריסה על הבית:

מספרי הארבע, כולל הקיסר ומלך המטבעות, שמצביעים על הגדרה של 4 קירות שתומכים בפעילותו הביתית של השואל, במיוחד ארבעה מטות שמצביע באופן ספציפי על בית מאוזן, למעט ארבעה גביעים שמצביע על דחיה או המלצה לדחות את הנושא, ולמעט ארבע חרבות שמצביע על תחושת כבילות לבית שעומד על הפרק.

כל קלפי האס, שמצביעים על דרך חדשה בה כדאי לשואל לנקוט, במיוחד אס המטבעות, שמצביע על בית בעל בסיס טוב ויציב, הן מהבחינה הכלכלית והן מבחינת החיבור לקרקע.

 

קלפים שחוסמים או מזהירים מבית מסויים בעת הפריסה:

ישנם קלפים שיכולים להצביע על תחושת חוסר יציבות או חוסר בטחון בהקשר של בית:

קלפי השתיים (שמצביעים על חוסר יציבות למעט 2 גביעים),
3 גביעים (קלילות יתר) ו 3 חרבות (תחושת אכזבה),
קלפי החמש (שמלווים בתחושת מלחמה או הפסד),
קלפי השבע (שמצביעים על בעיה שהפתרון שלה ייארך זמן רב),
8 חרבות (דמות הקשורה מחוץ לבית) ו 8 גביעים (המלצה לרדת מהנושא),
9 חרבות (דאגות מבית) ו 9 מטות (חוסר בטחון ועמידה על המשמר מחוץ לבית),
10 מטות ו 10 חרבות (החלטה שיכולה להוביל למפלה/כישלון, גם בהקשר של בית).

בנוסף, כל אחד מהקלפים החוסמים המוזכרים מעלה יכול לתאר בעיות ספציפיות בבית:
בעיה בצנרת יכולה להתבטא באמצעות קלפים מיסוד המים (הגביעים), בעיה ביסודות יכולה להתבטא באמצעות קלפים מיסוד האדמה (המטבעות), בעיה בגג יכולה להתבטא באמצעות קלפים מיסוד האוויר (החרבות), ובעיה בביקוש יכולה להתבטא באמצעות קלפים מיסוד האש (המטות).

 

קלפי הארקנה הבכירה בפריסות על נושא הבית:

קלפי הארקנה הבכירה מבטאים דפוסי התנהלות ונושאים פסיכולוגיים ארוכי טווח, שייתכן שיש להם קשר לבית וייתכן שהם מונעים מנושאים אחרים שמעסיקים את השואל בתקופה זו. כל קלף כזה יכול להתפרש כך או אחרת בהקשר של הבית, כתלות בשאר הקלפים ובעמדות הקלפים האחרים בפריסה.

למשל- קלף המגדל, המתאר ברק הפוגע ומרסק מגדל ואת נפילתם של בני האדם שהתגוררו בו, יכול לתאר בצורה ישירה בית מתמוטט, או בצורה עקיפה את מצבו הפסיכולוגי של השואל שאיבד את הקרקע מתחת לרגליים בעקבות פעילות שאינה קשורה ישירות לבית.

 

קלפי החצר והשפעתם על שאלות הקשורות בבית:

במקרים בהם מופיעים קלפי החצר, כדאי לבחון לעומק האם הקלפים ממוקמים בעמדה תומכת (בעמדת בעד, השפעה חיובית) או בעמדה חוסמת (בעמדת נגד, השפעה שלילית).

המלכים והמלכות המופיעים בפריסה על שאלות בנושא הבית, יכולים להצביע על מעורבותם של אנשים נוספים שמשפיעים על השואל בבואו לטפל בנושא הבית.

כאשר מעורבותם של אנשים נוספים פועלת לטובת השואל, מדובר באנשים בהם מומלץ להעזר (קרובי משפחה, חברים, אנשים בעלי סמכות כמו עורך דין או מתווך). לעומת זאת, כאשר מעורבותם של אנשים נוספים פועלת כנגד השואל, מדובר בחברתם של אנשים ממנה כדאי להמנע בעת הטיפול בנושא הבית. לשם כך יש להבין לאיזה אדם מכוונים אותנו הקלפים, שכן מדובר באדם ספציפי שיכול לעזור או להפריע בנושא.

קלפי האבירים בשאלות על הבית מתארים התנהלות אנרגתית שבה יש לנקוט או להמנע בעת העיסוק בנושא, כתלות בעמדות בהן הם מופיעים. אביר המטבעות והגביעים מתארים פעילות איטית ומבוקרת, בעוד אביר המטות והחרבות מתארים התנהלות מהירה ואנרגתית.

קלפי הנערים יכולים לתאר מעורבותם של ילדים או קטינים שיש להם השפעה על בחירת הבית ואופיו.

 

דוגמה:

דפנה, גרושה טרייה + 3 ילדים, נאלצה לוותר על הבית שהיה בבעלות משותפת בהסכם הגירושין. כעת היא שוקלת האם להשתמש בכסף שנשאר ממכירת הבית על מנת לרכוש בית חדש עבורה ועבור שלושת ילדיה, או לרכוש 2 בתים קטנים להשקעה ולהמשיך להתגורר בשכירות.

השאלה שנשאלה: האם כדאי לרכוש שני בתים להשקעה, או לקנות בית למגורים.

הקלפים שיצאו בפריסת ההשוואה:

 

פירוש הפריסה:

האפשרות הראשונה מדברת על ההתמוטטות שעברתם כמשפחה ועל הצורך להסתגל למצב החדש בו אין לכם בית משלכם (המגדל), מכיוון שכבר התחלתם להסתגל, הכיוון של האפשרות הזו מדבר על דחיית סיפוקים (4 גביעים) והמשך הסתגלות למצב כשוכרי דירה במקום בעלי דירה, מה שמקנה לך גמישות מסויימת (2 גביעים) בחוסר המחוייבות למיקום קבוע כעת.

באפשרות השניה את רואה את עצמך כבעלת הבית (מלך המטבעות), מה שמאפשר לך לקחת שליטה על המיקום שלכם (6 מטות) ולהחזיר את תחושת העצמאות (העולם) שאבדה לך מאז שאיבדת את הבית הקודם.

כמו כן, נראה על פניו שמבחינת זמנים יהיה מהר יותר למצוא 2 בתים קטנים להשקעה מאשר בית אחד גדול למגורים, אולם תחושת העצמאות שאבדה תוכל לחזור רק באמצעות מגורים בבית משלכם.

קלף הסיכום/עצה מצביע על כך שלמרות שהבית לא יתקן את העבר, הוא יאפשר לחזור למצב שבו את מחזירה את השליטה לחייך, לעומת המצב הקיים שנותן לך תחושה של "חסרת בית". עם זאת, הדבר ייקח זמן משום שהוא מלווה בקושי נפשי ונוסטלגיה, חזרה לזכרונות טובים וגעגועים מהבית הישן, אליו לא ניתן לחזור. ההמלצה היא יותר רגשית מאשר כלכלית, לעשות מה שבאופן רגשי מרגיש יותר נכון עבורך.
 

תגובתה של דפנה לפירוש:

רשף כשף יקרה, כמה שאת צודקת!

אין ספק שברגע שאקנה בית למגורים לי ולילדיי – ארגיש תחושת הקלה, וארגיש בטוחה יותר.
אני עדיין מתלבטת כי אני אפילו לא "סגורה" עדיין היכן אני רוצה לגור, אם להישאר בשכונה שלנו או לעבור לשכונה אחרת. הכל עדיין לא וודאי אצלי.

תודה לך מקרב לב, דפנה.

 

קישור ישיר למאמר: http://reshef-keshef.co.il/הבית-בקלפים/

 
 
 
 
 

אין תגובות

No comments yet

*שם

*דוא"ל (לא יפורסם)

אתר