מהו חלום

מהו חלום ?

 

החלום הוא תגובה למחשבות אשר עוברות בראשינו במהלך התקופה בה אנו חולמים את החלום. מחשבות אלה מעסיקות את מוחינו ומשפיעות על חלומותינו. נושאים בעלי שייכות רגשית חזקה יוצרים השפעה עוצמתית על החלומות, ומותירים בנו תחושה רגשית חזקה בתום החלום- אהבה, שמחה, עצב, תחושת הקלה, פחד וכו'.

 

המסר של החלום:

כל חלום הוא מסר מאתנו אל עצמנו, כמו מכתב שנשלח מחלק יָשֵן אל חלק עֵר בתוכנו. בעזרת פענוח המסר של החלום, אנו יכולים לתקשר עם התת מודע שלנו, ליישם את העצות בחיינו הערים ובכך לשפר את המודעות שלנו. אנו יכולים לחלום את אותו חלום כמה וכמה פעמים או בואריאציות שונות, עד שנקלוט את המסר ונפנים אותו בחיי הערות. בדרך כלל הפרשנות לחלומות החוזרים על עצמם אומרת, שקיימת בעיה או עניין מסוים לא פתור והחולם צריך להתמודד מול עניין זה, אך מאחר ואינו מתמודד ואולי אף מתחמק מהעניין, החלום יחזור אליו. יחד עם זאת, תמיד חייבים לשים לב לפרטי החלום, משום שייתכן שיש הבדלים בין החזרות, כאשר השוני מצביע על התפתחות החולם בנושא זה.

 

סמלים בחלום:

שפת החלומות היא כמו שפת סמלים. מילותיה של שפה מועברות כסרט המכיל סמלים וצפנים מן התת מודע. הסמל הוא למעשה מוסכמה חברתית המקובלת בחברה בה חי החולם, כאשר שילוב סמלים המופיעים בחלום עם האינטואיציה של המפרש, הוא המסר המועבר לחולם. פענוח חלומות נעשה על ידי תרגום של הסמלים המובעים בחלומות למילים, ביטויים ומשפטים ושילובם כתובנות בחייו של החולם.

נהוג לחלק את הסמלים המופיעים בחלומותינו לסמלים אישיים וסמלים אוניברסליים. סמלים אישיים לקוחים ממחסן הסמלים האישי של כל חולם, שנוצר עקב חוויות והתנסויות שעבר החולם בחייו. סמלים אוניברסליים הם סמלים שמשותפים לקבוצות של אנשים. למשל- קבוצות אתניות או דתיות, קבוצות גיל, אנשים החיים באותה סביבה גיאוגרפית או מדברים באותה השפה, אנשים ששרתו בצבא וכך הלאה.

כף יד עומדת לפניך רומזת לעצור, מגן דוד יכול לסמל הגנה ובית בחלום בד"כ יסמל את הבית הפנימי של הנשמה. הסביבה והנוף בחלום יכולים להצביע גם הן על תחושות: סערה תתאר מצב רוח סוער, שלווה תתאר מצב רוח רגוע ועוד. בנוסף, קיימים סמלים נוספים שהצטרפו למילון פרושי שפת החלום העוסקים ברוחניות. למשל: חלום על גבהים, אומר שהחלום עוסק במשהו נעלה, צבעים בחלום מצביעים על גישה: הצבע הסגול הוא סמל לתקשור, אדום הוא סמל לדם ואנרגיות עוצמתיות, השחור הוא סמל לאכזבה. צבעים בהירים יסמלו אופטימיות ושמחה וצבעים כהים יסמלו קדרות ואכזבה.

חלום בו הולכים להתפנות, מצביע על רצון להוציא פסולת רגשית החוצה. מזון בחיי היום יום מצביע על מזון רוחני- אנרגיה שגוף האדם זקוק לה, אכילה בחלום תצביע על קבלת תמיכה. מים הם סמל לרגשות ולכן מים בחלום מצביעים על רגשות הקשורים באירועים המופיעים בחלום. למשל: מקלחת יכולה לסמל ניקוי ריגשי, שחייה בבריכה יכולה להצביע על הסביבה הרגשית של החולם, שתיית מים יכולה לסמל על קבלת אהבה.

 

פירוש חלומות:

שילוב סמלים אלה עם האינטואיציה של המפרש הוא המסר המועבר לחולם. על מנת לעלות על משמעותו של סמל בחלום, יש להבין את הקשר בינו לבין שאר הסמלים המרכיבים את החלום ולחבר זאת לתהליך המתרחש בחייו של החולם. הסמלים המופיעים בחלום הם סמלים הלקוחים ממחסן הסמלים הפרטי של החולם, כאשר תפקידו של המפרש הוא לנסות להתאים אותם למציאות בה חי החולם. מפרש טוב יידע להפריד בין סמלים המופיעים בחלומות שונים ולמצוא את ההקשר הנכון לפענוחו של כל סמל בהתאם לחלום עצמו.

 

יומן חלומות:

על פי מחקרים נמצא כי במהלך רוב שעות השינה אנו חולמים, אולם יש אנשים שלא זוכרים את חלומותיהם. נהוג לומר כי החלומות אותם אנו זוכרים הם בעלי מסר שצריך לקבל ביטוי בחיים שמחוץ לחלום, להאיר אור על עניין מסויים שאינו ברור לנו לחלוטין. בעת החלום החיבור שלנו לתת מודע הוא גמיש יותר, כאשר החלום מעביר מסרים ותמונות מאיזורים תת מודעים למודעים על מנת שניישם אותם בחיינו.

 

כדי לזכור את החלומות ולפרשם, מומלץ לבצע את הפעולות הבאות:

• להכין יומן חלומות (מחברת) וכלי כתיבה ולהניח ליד המיטה.

• ממש לפני שנרדמים לבקש לזכור את החלומות (בקשה בלב, במילים או בכתב, ניתן גם לרשום אותה בראש הדף במחברת).

• מייד כשמתעוררים, גם אם באמצע הלילה, לרשום כל מה שזוכרים באותו רגע של היקיצה.

• בשלב ערנות, יש לחזור ולרשום ביומן את תאריך החלום, לעבור על הכתוב ובמידת הצורך- לשכתב על דף חדש.

• לנסות להבין את הסמלים המופיעם בחלום ומה משמעותם האישית עבורינו. במקרה הצורך ניתן לפנות לפותר חלומות על מנת לקבל פירוש רחב יותר.

 

קישור ישיר למאמר: http://reshef-keshef.co.il/מהו-חלום

 

אין תגובות

No comments yet

*שם

*דוא"ל (לא יפורסם)

אתר