מוות בחלום

מוות בחלום

 

המוות הוא אחד הסמלים השכיחים ביותר בחלומות, ומותיר בחולם רגשות חזקים: עצב, חוסר קבלה, חששות ופחדים. רבים מאיתנו חולמים חלומות הקשורים במוות, ומתעוררים עם תחושת בהלה שמא החלום מנבא את מותו של אחד מיקירנו. עם זאת, למרבית הפלא חלומות נבואיים הם נדירים ביותר, ומעטים עוד יותר החולמים בעלי היכולת לחלום אותם. לפונים אלי לפענוח חלומות בנושאי מוות אני מעבירה מסר של הרגעה- מוות בחלום לרוב אינו מסמל את מות הגוף ואינו מצביע על מוות פיזי.

התחושות השליליות המלוות לכל עיסוק בנושא המוות מקורן בפחד מהלא ידוע, שכן אף אחד עוד לא חזר משם. כסמל, המוות מצביע על שינוי. השינוי אותו מסמל המוות הוא פנימי בדרך כלל- שינוי הלך הרוח, שינוי דרך מחשבה, פרידה מגישות ישנות שאינן משרתות אותנו יותר. השינוי הבא בדמות המוות הוא קשה לחולם, ודרך ההתמודדות שלו עם נושא המוות בחלום מצביעה על דרך ההתמודדות שלו עם השינוי בחייו שמחוץ לחלום. כאשר המוות מופיע בחלום אנו נדרשים לסיים דבר מה על מנת שנוכל לסלול את הדרך להתחלה חדשה ומבטיחה בחיינו.

המוות בחלום הוא סמל מורכב ויש להבדיל בפירושו בין מותם של אנשים שעדיין חיים, בין מותם של אנשים שכבר נפטרו בעת שאנו חולמים את החלום ובין חלומות בהם החולם מתוודע למותו שלו.

לרוב, אנשים חיים המופיעים בחלומות באים לייצג תכונות שונות בנפשו של החולם: הדוד השיכור יסמל אופי חלש, החברה הצעקנית תסמל התבלטות יתרה, המחנכת תסמל סמכותיות וכן הלאה. כאשר אנו חולמים על מותם של אנשים חיים אותם אנו מכירים, הדבר יכול להצביע על הצורך לחסל, לסגור ולסיים את הדבר אותו מעלה אדם זה בחיינו.

אנשים שנפטרו עוד בעודנו חיים וממשיכים להתקיים ולהופיע בחלומות, מסמלים בין היתר, השגחה עליונה. נהוג לומר כי המתים הם המלווים שלנו לעולם הבא, יש שיקראו להם אף מלאכים שומרים או שומרי הנשמה. אלו אנשים שחלקו איתנו את דרך החיים, ליוו אותנו לאורך חלק מן המסע והיו לנו לשותפים לדרך. כאשר נפטרו מן העולם הזה, השאירו אחריהם חותם אנרגתי שממשיך ללוות אותנו ולעזור לנו בנקודות מפתח בחיינו. בחלומות מן הסוג הזה, החולם חש תחושת שלווה ורוגע שעוזרת לו להשלים עם המצב, ולעיתים אף מקבל מסר או עצה לבעיה שמטרידה אותו בחיי היום יום. במקרים אלו חשוב במיוחד לשים לב לשאר הסמלים בחלום על מנת לפרש נכונה את העצה אותה הוא מביא.

סוג חלומות נוסף בהם מופיעים יקירנו שנפטרו, הם חלומות שמשרים תחושת אובדן ועצב, לעיתים גם פחד. חלומות מן הסוג הזה מתארים את התמודדותו של החולם עם תהליך האבל, לאחר שאיבד אדם יקר לו במציאות חייו. הפסיכיאטרית אליזבת קובלר-רוס, חקרה את תהליך האבל וחילקה אותו לחמישה שלבים עיקריים: הכחשה, כעס, מיקוח, דיכאון וקבלה. לעיתים יופיעו חלומות על כל חמשת השלבים, ולעיתים יופיעו חלומות רק על חלק מהשלבים, בהם מתעכב החולם בחייו. בחלקם של המקרים ילווה גם בכי של השלמה לתהליך. אם החולם מתקשה לבכות במציאות חייו, הוא ישאיל את אחת הדמויות בחלום שתבכה עבורו בחלום.

כאשר החולם חולם על מותו שלו, מדובר בשינוי המשפיע על כל תחומי החיים. החלום יכול לסמל תחושת חוסר יציבות בחייו של החולם נוכח השינוי הדרסטי המתרחש סביבו, כאשר החלום מייעץ להיכנע לשינוי ולא להתנגד לו משום שאין דרך חזרה. חלומות על מוות מופיעים בדרך כלל בשיאו של תהליך השינוי, כאשר החולם זקוק לדחיפה נוספת על מנת להשלים את השינוי בהצלחה.

חלומות על לוויה מסמלים את ההשלמה של החולם עם סיומו של דבר מה והשינוי שמתלווה אליו. לעיתים מתלוות לחלום תחושות עצב וחוסר קבלה, בכי וקינה. הדבר מעיד על הקושי בשינוי הרגלים ודפוסי התנהגות לטובת דבר מה חדש ולא ידוע: סיום מערכות יחסים, מעבר דירה, גמר לימודים וכו´. ההמלצה איתה מביא החלום היא לעבור את השינוי בהצלחה למרות הקושי, לחתוך ולהמשיך הלאה, משום שהסיום הוא לטובה והוא מביא איתו פתח לתקופה חדשה וטובה יותר מזו המסתיימת. אזכרה בחלום היא תזכורת לשינוי שכבר נעשה בחייו של החולם, ואיתה המלצה להמשיך בדרך החדשה בה החל ללכת, משום שלא ניתן להחזיר את הגלגל לאחור.

חלומה של קרין:

קרין חלמה על עודד, חבר של בעלה לשעבר ממנו התגרשה לאחרונה, בעקבות אשפוזו הפתאומי של עודד בבית החולים. טרם החלום נודע לה שעודד מאושפז במצב קשה וקיים חשש כבד לחייו.

בחלומה קרין מקבלת בשורה על מותו של עודד והיא מגיעה לניחום אבלים אצל אשתו. קרין לא הרגישה באוירת צער בחלום, אך זכרה כי במהלך הניחום מובא לה תינוק והיא מניקה אותו.

ההנקה מסמלת נתינה ותמיכה מצידה של קרין והמוות מצביע על סגירת מעגל עם נושא הגירושין ופתיחת פתח לחידוש הקשר עם החברים המשותפים. ייעצתי לקרין ללכת לבקר את עודד בבית החולים ולתמוך במשפחתו.

קרין שמעה לעצתי וחידשה את הקשר עם אישתו של עודד, להפתעתה של קרין אישתו שמחה לשמוע ממנה וכתוצאה מכך הלכה לבקר את עודד בבית החולים. לדבריה הרגישה נפלא עם הביקור ולמרות מצבו הקשה של עודד וחוסר היכולת שלו לתקשר, הרגישה שדיברה עם נשמתו ותמכה בו.

 

קישור ישיר למאמר: http://reshef-keshef.co.il/מוות-בחלום

 

אין תגובות

No comments yet

*שם

*דוא"ל (לא יפורסם)

אתר