פריסת החמש

פריסת החמש (פריסת הצעד הבא)

 

פריסת החמש היא פריסה אותה פיתחתי במהלך שנות היכרותי הראשונות עם קלפי הטארוט. הפריסה מיועדת לקבלת תמונה כללית על חייו של השואל, ומטרתה לעלות על דפוסי התנהגות איתם מתמודד השואל בתקופה בה נערכת הפריסה ולהאיר אור על מצבים שונים בחייו. ניתן לתחום את הפריסה על אחד התחומים בחייו של השואל, אך מומלץ לתת לקלפים לעלות לבד על הנושא שדורש את מירב תשומת הלב של השואל בחייו, מבלי לשאול שאלה ספציפית.

מכיוון שהפריסה הזו עוסקת בדפוסי התנהגות של השואל, לא רצוי לתחום אותה בזמן, שכן, הבחירה האם להמשיך ולפעול בדרך בה השואל מתורגל, או לשנות את התייחסותו לאירועים (בהתאם לתחום הפריסה) – בחירה זו נתונה תמיד בידיו של השואל בלבד! על פי הפריסה, לא ניתן לדעת מתי תתרחש ההתרחשות העתידית הנרמזת בקלף החמישי- הצעד הבא, אולם הפריסה תקפה לתקופת הזמן בה התרחשות זו תצא לפועל בחייו של השואל.

הפריסה היא פריסה פשוטה של חמישה קלפים, אותם מסדרים בשורה משמאל לימין:

 

 

פירוש עמדות הקלפים בפריסה:

הקלף הראשון- קלף ההווה: קלף זה יצביע על תחום הפריסה בחייו של השואל: אם התחום הכלכלי (סדרת מטבעות), ביטוי ועשייה אישית (סדרת מטות), רגש ורומנטיקה (סדרת גביעים), דפוסי מחשבה (סדרת חרבות) או תהליכים פסיכולוגיים ארוכי טווח (אם הקלף מן הארקנה הבכירה). הקלף יתאר את מצבו העכשווי של השואל מנקודת מבט כוללת, תוך התייחסות לדברים המתרחשים כעת ולהשפעות העבר בנושא הפריסה.

הקלף השני- עמדת השואל: מתאר דברים אליהם שואף השואל להגיע בתחום הפריסה. הקלף יצביע על שאיפותיו של השואל (במידה והקלף בעל אופי חיובי) או על חששות ופחדים של השואל בתחום זה (במידה והקלף בעל אופי שלילי).

הקלף השלישי- בעד: הקלף מצביע על מה כדאי לשואל לעשות בנושא הפריסה בחייו: מה עומד לטובתו של השואל בתחום הפריסה, התכונות שיקדמו את השואל לכיוון החיובי, מה או מי יוכלו לעזור לו להתקדם בנושא זה בחייו. הקלף מצביע על הפעולה אותה מומלץ לשואל לנקוט.

הקלף הרביעי- נגד: הקלף מצביע על הדברים שמהם כדאי לשואל להימנע בנושא הפריסה בחייו: מה עומד לרעתו של השואל בתחום הפריסה, התכונות שיעכבו את השואל, מה או מי מפריע לו להתקדם בנושא זה בחייו. הקלף מצביע על נקודות חולשה שמהן מומלץ לשואל להימנע.

הקלף החמישי- הצעד הבא: הקלף מתאר מהי ההתמודדות הבאה של השואל בנושא הפריסה: ההתרחשות הבאה בה השואל עתיד להיתקל, האירוע הבא העומד להתרחש בחייו בנושא הפריסה. יש לשים לב לשילוב בין כל הקלפים המופיעים בפריסה, ובפרט לשילוב בין הקלפים שיוצאים בעמדה 2 (עמדת השואל) ובעמדה 5 (הצעד הבא): יש מקרים שבהם השאיפות / הפחדים של השואל חסרי פרופורציה, או שבצעד הבא השואל אינו צפוי להשיג את המטרה אליה הוא חותר בנושא זה.

 

לדוגמה:

גליה בת 38, פוטרתה מעבודתה הקבועה. לאחר דין ודברים בנושא הפיצויים, כשכבר הובטח לה סכום מסויים, המעסיקים חזרו בם מהפיטורין ורוצים שתעבור לתפקיד אחר. כעת משגליה מצאה עבודה חדשה, היא מתלבטת האם לתבוע את המעסיקים הקודמים על כך שהם לא רוצים לשלם לה את הפיצויים שהובטחו.
גליה שואלת: האם עליה להתעקש על הפיצויים ולתבוע בבית דין לעבודה, או לקחת את מה שמגיע עפ"י חוק ולהמשיך הלאה?

הקלפים שיצאו בפריסה: שני מטות, הירח, שלושה גביעים, האוהבים ועשר מטבעות.

הקלף הראשון, קלף ההווה- שני מטות: הקלף מתאר את גליה במצב המתנה בין שתי העבודות. גליה עומדת בפני צומת דרכים ותוהה באיזה כיוון עליה לבחור: האם להמשיך הלאה לכיוון העבודה החדשה או שמא לחזור אחורה לעניינים שאינם סגורים בעבודה הקודמת.

הקלף השני, עמדת השואל- הירח: הקלף מתאר מצב של בלבול וחששות, גליה אינה ממוקדת ומחפשת את התשובה במעמקי נפשה. הקלף מתאר תהליך אותו גליה עוברת בנושאי התעסוקה בחייה: הקלף מחזיר את גליה לאחור לבדוק מה השאירה מאחור שעדיין אינו נסגר, מה מפריע לה מלהתקדם הלאה ולהתחבר למעגל התעסוקה מחדש. הקלף מעלה בעיות וקשיים בנושאי העבודה עוד מזמנים קודמים, ובעצם דוחק בגליה לעשות בדק בית פנימי משום שמצבה כיום אינו חדש לה, וייתכן שמדובר בשיעור קודם אותו גליה עדיין לא הפנימה לחלוטין בנושאי תעסוקה.

הקלף השלישי, בעד- שלושה גביעים: הקלף קורא לגליה להוריד מהעומס המוטל על כתפיה ולהמשיך הלאה, לזרום עם הנסיבות. השמחה והצחוק יוכלו להיכנס מחדש לחייה התעסוקתיים אם רק תוכל להתנתק מהעומס הנפשי שמוטל בהתעסקות בעינייני העבודה הקודמת.

הקלף הרביעי, נגד- האוהבים: הקלף מצביעה על כך שההתלבטות, העמידה בצומת וחוסר נקיטת יוזמה להמשיך הלאה ולשים את העבר מאחור, עומדת לרעתה של גליה בתחום התעסוקה בחייה. על גליה לבחור לכאן או לכאן, לא להיתקע על עקרונות שווא והבטחות שאינן מומשו. כל דרך בה תבחר גליה תשפיע בצורה משמעותית על העומד לקרות, ועל גליה להבין הבחירה ביידיה אם לבחור בעתיד הפרוס בפניה או בעבר שעדיין לא הותירה מאחור.

הקלף החמישי, הצעד הבא- עשר מטבעות: ניכר שהרווח כולו יימצא בקרוב בידייה של גליה, אם תסכין להחליט נכונה. גליה תוכל למצוא תשובה לשאלתה באירוע או מסיבה, להם רומזים גם קלף זה וגם קלף שלושה גביעים שהופיע בפריסה.

על פי הפריסה, נראה שבידייה של גליה כל הכלים להצליח מבחינה תעסוקתית בחייה, כל היסודות באים לידיי ביטוי בפריסה: יסוד המים בשלושה גביעים וקלף הירח, יסוד האוויר בקלף האוהבים, יסוד האש בשני המטות ויסוד האדמה בקלף עשר מטבעות. כל שנותר לגליה הוא להתחבר לזרם, לא להיתקע על עקרונות שאינם משרתים אותה יותר, ללמוד מן העבר ולתת לעתיד לצמוח מחדש, ממקום טוב ובריא יותר. הקלפים ממליצים לגליה לא להתעקש על תביעה משפטית, משום שהחלטה מן הסוג הזה רק תחזיר אותה אחורה למקומות שבהם גליה כבר שהתה בעבר, ואת השיעור הזה הייתה גליה אמורה כבר לעבור.

תגובתה של גליה לפריסה:

כשף יקרה, קלעת בול! את ההחלטה אמנם עשיתי והודעתי על כך רשמית עוד לפני קבלת הפריסה, אני מקווה שבחרתי נכון. אכן נמצאתי בעמדת המתנה בין שתי הצעות עבודה: מהאחת פוטרתי ולשנייה התקבלתי. מקום העבודה ממנו פוטרתי חזר בו, והציעו לי לעבור לתפקיד שונה לגמרי ממה שעשיתי קודם לכן תוך מתן הכשרה הולמת. אכן חשתי בלבול וחששות, היה לי מאד קשה להגיע להחלטה הגיונית מבלי לערב כאן רגשות: מצד אחד – עבודה חדשה שתדרוש ממני השקעה רבה ושעות מרובות אך עם משכורת מפתה, מצד שני – מקום בו יש לי קביעות, חברים ונוחות. הקלפים המליצו להוריד מהעומס, לזרום עם הנסיבות, וזאת אכן אני משתדלת לעשות לאור המלצתך- לחייך ולראות את החיובי שבדבר. את ההמלצה לנקוט יוזמה ולהמשיך הלאה הייתי לוקחת והולכת לעבוד במקום החדש אליו התקבלתי, אילו רק השכלתי להמתין לפריסה זו… אולם החלטתי להישאר במקום עבודתי הקודם, בתפקיד אחר.

 

קישור ישיר למאמר: http://reshef-keshef.co.il/פריסת-החמש

 

אין תגובות

No comments yet

*שם

*דוא"ל (לא יפורסם)

אתר