שני פנים למטבע

שני פנים למטבע

 

22 קלפי הארקנה הבכירה הינם דואליים. מבחינה ויזואלית ניתן לראות שהסמלים המופיעים בכל קלף מחלקים את הקלף לשני מרכיבים: שחור ולבן, צד ימין וצד שמאל, מה שמעל ומה שמתחת, מה שבפנים ומה שבחוץ. דואליות זו מתארת כל קלף כמחולק לשני חצאים של אותו שלם, שני חלקים מנוגדים הקיימים בנפש האדם. גם הפירוש של כל אחד מהקלפים מתבטא בדרך כלל לשתי פנים: עשה ואל תעשה, בעד ונגד, פסיביות לעומת אקטיביות, הגיון מול רגש.

בנוסף לדואליות של כל קלף בפני עצמו, ניתן למצוא זוגות קלפים המשלימים זה את זה בתוך קבוצת קלפי הארקנה הבכירה. הזוגות הבולטים ביותר הם הכהן והכהנת, הקיסר והקיסרית, עליהם נכתב במאמר על זוגות בקלפי הארקנה הבכירה. זוגות נוספים עליהם ארחיב במאמר זה, הם זוגות של קלפים המתייחסים לאותו שיעור בחיים.

קלף המרכבה וקלף המגדל- חטא היוהרה

 

 

קלף המרכבה- מספר 7 וקלף המגדל- מספר 16, הם בעלי אותו סכום ספרות = 7. המספר 7 הוא מספר טיפולוגי ביהדות: שבעה ימי בריאה, שבע שנות שמיטה, שבעת המינים, שבע הברכות ועוד. בנומרולוגיה מייצג המספר 7 גם את חקר המדע וגם את חקר תורת הנסתר- שתי פנים של אותו מטבע. אליזבט הייך בספרה 'חוכמת התארות', משייכת לקלף המגדל את הערך המספרי 70, ובכך ממקמת אותו במדרגה רוחנית מעל קלף המרכבה, הנמצא ברמה החומרית 7.

בקלף המרכבה, אנו פוגשים בנסיך היושב במרכבת הנצחון, שאינה נעה לשום מקום. הנסיך אינו אוחז במושכות והספינקסים הרתומים למרכבה נמצאים במנוחה, בכיוונים מנוגדים זה לזה. צבעיהם המנוגדים של הספינקסים, מתארים את ניגודי הכוחות העומדים בדרכו של הנסיך ועוצרים את התקדמותו. הקלף מתאר יכולותיו של אדם לרכוב במרכבת הנצחון, לאחוז במושכות ולנתב את הספינקסים הרתומים במרכבה לאותו הכיוון. הבגרות הנדרשת לאזן בין צדדים שונים בנפש האדם ולשלוט מתוך עמדת בטחון פנימי, מתבטאת בקלף והמגדלים ברקע מסמלים תמיכה והבטחה לעתיד.

קלף המגדל חשוך וקודר בצבעיו ונראה כמו תמונת נגטיב של הצבעים המופיעים בקלף המרכבה. מקור האור בקלף מגיע מברק שאחז במגדל והצית אותו בלהבות, בחשיכת הליל. שתי הדמויות הנופלות משני צידי המגדל (כמו מחליפות את מקומם של הספינקסים הרתומים למרכבה), מצביעות בגופן על כיוון ההתקדמות בקלף- כלפי מטה. יסודותיו הרעועים של המגדל בולטים ומדגישים את ההרס והחורבן המתבטא בקלף. הכתר שמסמל את מעמדו של האדם ובקלף המרכבה עיטר את ראשו של הנסיך, הופרד מראש המגדל הבוער בפיצוץ עז. בקלף זה אנו עדים לתוצאה ההרסנית של גאווה ודעה קדומה, שמקורם באשליה תפיסתית של האדם. אדם שעלה לגדולה ללא בסיס מתאים, ימצא עצמו נופל במגדל הבוער, שם תתנפץ תפיסת המציאות השגויה עליה מבוססים חייו.

הקשר בין קלף המרכבה וקלף המגדל הינו קשר של סיבה ותוצאה:

השליטה במרכבה מניעה את האדם קדימה, בעוד הנפילה במגדל מחזירה אותו בחזרה למקורות מהם בנה את חייו. על מנת שהנסיך היושב במרכבה יוכל לשלוט בה ולהבטיח את עתידו, עליו להוכיח יושר פנימי, בגרות וחוזק נפשי. שליטה במרכבה באמצעות כוח פיזי בלבד, תוביל לתוצאה של נפילה במגדל ותחזיר את הנסיך בחזרה לנקודת המוצא שלו, המקום בו התחיל את השיעור – קלף המרכבה.

 

קלף המאוהבים וקלף המיזוג- פיצול ואיחוד

 

 

קלף המאוהבים- מספר 6, משוייך על פי המסורת למזל תאומים. בקלף מתוארת סצנת אדם וחוה בגן העדן, בטרם האכילה מעץ הדעת. הקלף מחולק לשניים: בצד שמאל עומדת חוה ומאחוריה הנחש כרוך סביב עץ הדעת, בעוד אדם עומד מימין ומאחוריו עץ החיים. מעל השניים מביט מלאך שמייצג את ההשגחה העליונה וקורא להם לבחור נכון. הקלף מסמל כל צומת דרכים בה אנו נדרשים לבחור בין שתי אפשרויות שמנוגדות זו לזו, האחת מונעת על ידי הרגש והשניה על ידי ההגיון. ההתאהבות הנקשרת בשמו של הקלף מצביעה על יציאה מאיזון ועל הצורך להשתלט על הרגשות ולמצוא מחדש את האיזון בין רגש להגיון.

קלף המיזוג- מספר 14, משוייך על פי המסורת למזל קשת, הוא המזל המוּלי למזל תאומים בגלגל המזלות. בקלף מתואר מלאך המרחף מעל מקור מים ומוזג נוזלים מכד אחד לשני. למרות שלא ניכר מאמץ בתנועותיו, מזיגת הנוזל בצורה זו דורשת ריכוז, איזון ושליטה עצמית גבוהה. שילוב הנוזל בין שני הכדים מסמל יכולת לשלב בין שתי גישות מנוגדות, על ידי יצירת גשר מקשר ביניהן. האור הקורן מצ'אקרת העין השלישית של המלאך מצביע על התעלות הרוח. קלף המיזוג מסמל את בגרות הנפש ואת היכולת לאזן ולשלב בין ניגודים בחיינו.

הקשר בין קלף המאוהבים לקלף המיזוג הינו קשר של הפכים:

קלף המאוהבים מתאר יציאה מאיזון וקלף המיזוג מתאר חזרה לאיזון. את שני הקלפים מלווה אותו המלאך: בקלף המאוהבים הוא מפצל לשניים, בעוד בקלף המיזוג הוא מאחד בין שניים. התהליך שמחבר בין שני קלפים אלה הוא תהליך ההתבגרות: בקלף המאוהבים ניכרת אימפולסיביות, כניעה לרגשות, ראייה של החיים בשחור ולבן, שהם מאפיינים של נפש בוסרית. בעוד בקלף המיזוג הנפש מתונה, בוגרת ומקבלת את הניגודים כחלק ממנה, ללא צורך לבחור ביניהם. הדואליות המופיעה בקלף המאוהבים ואיתה ההכרח לבחור בין שני ניגודים, באה לידי פתרון בבחירת כל האפשרויות בעת ובעונה אחת, בקלף המיזוג. פתרון מהסוג הזה יכול להגיע רק כאשר קיימת בגרות נפשית ויכולת להכיל ולקיים בעת ובעונה אחת גורמים מנוגדים.

 

קישור ישיר למאמר: http://reshef-keshef.co.il/שני-פנים-למטבע

 

אין תגובות

No comments yet

*שם

*דוא"ל (לא יפורסם)

אתר